Çmimi Nobel, Rama: Paturpësia po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë

Shpërndaje

Kryeministri Edi Rama ka reaguar me anë të një statusi në “Twitter” në lidhje me çmimin Nobël i fituar nga Peter Handke. Ai njihet gjerësisht për mbështetjen e tij ndaj Serbisë në lidhje me gjenocidin e bërë në Kosovë.

Handke ka qenë edhe në varrimin e Millosheviçit.

Statusi i Ramës:

Kurrë nuk do të mendoja që do të më bënte me vjellë çmimi Nobel, por paturpësia po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë.

Pas zgjedhjes së turpshme të bërë një autoritet moral si Akademia Nobel ku turpëria është vulosur si një vlerë e re.

Jo nuk mund të bëhemi kaq tolerant ndaj racizmit dhe gjenocidit.