Grubi: Zaev gati të dorëhiqej, por nuk e lejuam ne (Video)

Shpërndaje

Deputeti shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Artan Grubi, ka konfirmuar se Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ishte i vendosur të jepte dorëheqjen pas refuzimit për hapjen e negociatave me BE-në.

I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Grubi tha se Zaevin nuk e lejoi Ali Ahmeti për t’u dorëhequr me argumentimin se mos hapja e negociatave me Maqedoninë e Veriut nuk është dështimi i qeverisë, por gabim i Bashkimit Europian.

Dhe për këtë arsye u vendos që të mbahen zgjedhje të parakohshme më 12 Prill 2020 pasi vendi të jetë anëtarësuar në NATO.