Incidenti: “Kosova është Shqipëri”, shqiptarët e New York-ut i hakërrehen regjisorit serbo-kanadez (Video)

Shpërndaje

Diaspora shqiptare në New York organizoi një protesta në shfaqjen e dokumentarit “Pesha e zinxhirëve 3” të regjisorit serbo-kanadez Boris Malagurski.

Protestuesit thërsisnin “Kosova është Shqipëri” dhe gjatë protestave njëri prej tyre u arrestua.

“Ende nuk e kam provuar më parë këtë”,tha Malagurski.

Më parë, grupi shqiptar Roots thirri përmes Facebook për të protestuar kundër shfaqjes së dokumentarit “Pesha e zinxhirëve 3” në New York, pas premierës së tij në Çikago më 28 shtator.

Pjesa e tretë e trilogjisë së diskutueshme të dokumentarit të Malagursky, në 120 minuta shpjegon “se si kompleksi ushtarako-industrial, korporatat e fuqishme dhe grupet e interesit politik kërcënojnë shëndetin natyrën, duke u përqëndruar në shembullin e Serbisë dhe vendeve të tjera të botës, si Italia dhe Bolivia”. /tesheshi.com/