Infermierja shqiptare shpëtoi jetën e dy të moshuarve në Itali

Shpërndaje

Lorisa Katra është një nga infermieret më të njohura në Toscana për predikimin e saj për të shpëtuar jetë. Ajo është infermierja shqiptare 25 vjeçare, që përveç profesionalizmit ajo është e njohur në komunitet për kontributin e saj dhe gadishmërinë për të shpëtuar jetë njerëzish.

Katra është e specializuar për reaminacionin kardio-polmonar dhe u ka shpëtuar jetën dy personave në gjendje shumë të rëndë shëndetësore që kishin pësuar aksident, përcjell albinfo.ch.

Ajo shpëtoi një grua në aeroplan dhe disa ditë më parë edhe në një tramvaj.

Për të kanë shkruar shumë gazeta italiane, ndër to është edhe gazeta mjekësisë shumë e njohur në Itali, “AssoCareNews.it” e cila shkruan se Lorisa Katra është një eksperte e ringjalljes kardiopulmonare. Me origjinë shqiptare, ajo studioi në Itali dhe disa vjet më parë ishte pjesë e redaksisë së gazetës shëndetësore AssoCareNews.it.

“Unë nuk bëra asgjë të jashtëzakonshme.”- tha Katra.

Më poshtë e keni prononcimin e saj të plotë:

“Unë nuk bëra asgjë të jashtëzakonshme. Fakti është se të tre, që jam unë dhe dy shoqe, nga të cilat një kolege – tha Lorisa për shtyp – ne e kuptuam në tramvajin që na çoi në Firence që pranë nesh ishte një zonjë që nuk ishte mirë . Ajo ishte shumë e zbehtë, duke gazuar dhe gjithçka e la të mendonte për një arrest të mundshëm kardiak. Ne u afruam, kontrolluam pulsin e saj dhe menjëherë 118 u alarmua, duke rënë dakord të arrinim në një ndalesë fikse ambulancën. Ndërkohë ne qëndruam me të për të siguruar atë dhe, mbi të gjitha, për ta mbajtur atë të sigurt, duke e ndihmuar atë deri sa ajo zbriti për t’u ndihmuar nga infermierët. manovrat lifesaving? Jo, nuk kishte nevojë. Për fat të mirë, gjithçka u zgjidh në mënyrën më të mirë. Me sa di unë, zonja është më mirë tani dhe nuk është në rrezik për jetën “tha Katra, përcjell albinfo.ch.