Kthimi i Alvinit nga Siria, zbardhen mesazhet me ambasadorin shqiptar (Foto)

Shpërndaje

Ambasadori i Shqipërisë në Turqi i ka kërkuara autoriteteve kurde në kampin Sirian Al-Hawl që të takohen në qytetin Erbil në veri të Irakut për të marrë 11-vjeçarin, Alvin Berisha.

Opinion.al ka siguruar bisedën në Whatsapp mes ambasadorit Gent Gazheli dhe gazetarëve të “Le Iene” vetëm një ditë pasi ata janë larguar nga kampi ku kane lënë djalin.

Autoritetet kurde në kamp nuk kanë dhënë leje për ta nxjerrë djalin deri në Erbil por deri në kufi. Ambasadori shqiptar nuk është paraqitur në kufi për arsye sigurie. Por Danimarka ka dërguar përfaqësues diplomatikë në kufi me Sirinë ku ka tërhequr persona nga kampet. /Opinion.al