Njihuni me 9-vjeçarin shqiptar që di të gjithë historinë e botës (Video)

Shpërndaje

Të ftuar në “Ftesë në 5” së fundmi ishte një djalosh me aftësi të jashtëzakonshme në memorie. Ai quhet Anxhelo Yzeiraj dhe është vetëm 9 vjeç. Anxhelo shoqërohej nga e motra e tij Debora, 8 vjeç.

Anxhelo vërtetoi përmes një testi të realizuar në studio se ka një memorie të fortë, sidomos në ngjarje e informacione që lidhen me historinë dhe gjeografinë.

9-vjeçari iu përgjigj saktë të gjitha pyetjeve që i drejtoi profesor Erald Kapri. Anxhelo tha me përpikmëri vitin e nisjes së ndërtimit të Shtëpisë së Bardhë, emrat e presidentëve të ShBA-së e shumë data të tjera.

Vogëlushi tregoi se pjesën më të madhe të njohurive i ka përftuar duke lexuar e studiuar me ndihmën e prindërve. Anxhelo tregoi se një ndihmë të madhe ka dhënë i ati i cili ka qenë i apasionuar pas historisë dhe gjeografisë./TCH