Pendarovski: S’ka paralajmërime se Bullgaria do të na bllokon negociatat me BE

Shpërndaje

Presidenti Stevo Pendarovski thotë se Bullgaria nuk ka paralajmëruar bllokim të datës për bisedime më mbylljen e çështjeve kontestuese mbi figurat historike. Sipas tij, Bullgaria paralajmëron kornizë në bisedime dhe jo bllokadë në marrjen e datës. Ai madje shton se bllokada të tilla mund të paralajmëron edhe Greqia në rast se zbatimi i marrëveshjes së Prespës nuk shkon ashtu siç është paraparë./alsat/