Ilir Meta si paralajmëroi tërmetet, por që u injorua (DOKUMENT)

Shpërndaje

Presidenti Ilir Meta gjatë verës kishte paralajmëruar tërmet të fuqishêm, duke e konsideruar si apokaliptik. Në një letër me të cilën u ishte drejtuar i shqetësuar kryeministrit Edi Rama, ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj dhe ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, kreu i shtetit thotë se sipas një sizmiologu të vjetër grek, Ballkani do të goditet nga tërmet i fuqishëm apokaliptik. Meta i kërkonte llogari qeverisë për masat e marra dhe kërkonte informacion mbi situatën. Por më pas nga Qeveria ishte injoruar ky paralajmërim i presidentit Meta.

Ja letra origjinale: