Vuçiq: S’ka asnjë plan të madh apo marrëveshje për Kosovën

Shpërndaje

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq e ka konsideruar vizitën e tij në Uashington si sukses për Serbinë.

Ai thotë se vizita kishte një rëndësi të jashtëzakonshme, pasi që në mënyrë të hapur kanë folur për politikën e tyre dhe se hasi në vullnet të mirë nga amerikanët për t’i dëgjuar pikëpamjet e tyre, transmeton portali arbresh.info.

Tutje ai u shpreh që nuk ka marrëveshje të madhe më Kosovën, ani pse u diskua një gjë e tillë.

Vuçiq thotë se nuk ka bisedime thelbësore derisa të hiqet tërësisht taksa ndaj produkteve serbe.

“Unë besoj se vizita jonë në Shtetet e Bashkuara kishte një rëndësi të jashtëzakonshme për interesat e Republikës së Serbisë. Në një mënyrë të hapur mund të nxirrnim politikën tonë, të gjitha pikëpamjet tona dhe ato që vlerësoj veçanërisht me nikoqirët tanë amerikanë që ata treguan më shumë sesa një vullnet i mirë për të na dëgjuar. Unë jam mirënjohës për njerëzit nga administrata Trump për bisedat e sakta, për biseda të mira, ata treguan vullnetin dhe respektin për Republikën e Serbisë. Kjo është me rëndësi të jashtëzakonshme për ne dhe besoj se do të japë frytet e saj në të ardhmen. Kur është fjala për Kosovën, ambasadori i SHBA @richardgrenell kishte absolutisht të drejtë kur tha se nuk kishte ndonjë marrëveshje të madhe, megjithëse u diskutua, sepse qëndrimi im ishte që të mos kishte bisedime thelbësore deri sa taksat të ishin anulohen plotësisht. Ne do ta mbrojmë vendin nga çdo ditë, do ta ruajmë paqen dhe do të bëjmë çmos për të mbrojtur interesat e shtetit. Sot kemi politikën më të zgjuar, më të përgjegjshme dhe më serioze që jep reagimin e saj ulërima mbi të gjitha në ekonomi”, Presidenti i Republikës së Serbisë, foli para publikut për vizitën e mbaruar në Shtetet e Bashkuara.

Ndërkohë më parë është bërë e ditur se në takimin e presidentit serb me Grenell dhe O’Brien, prezent ishte edhe dhëndri i presidentit amerikan, Jared Kushner.