Moto GP, anulohet Çmimi i Madh i Austinit

Shpërndaje

Anulohet Çmimi i Madh i Amerikës në Moto GP. DORNA zyrtarizoi anulimin e garës së përvitshme në Shtetet e Bashkuara, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Edicioni i 72-të i kampionatit botëror të motoçiklizmit nuk ka startuar ende, megjithatë kalendari i këtij sezoni shkurtohet në këtë mënyrë akoma më tepër, pas vendimit të drejtuesve më të lartë për të hequr përfundimisht nga kalendari garën e përvitshme në kryeqytetin teksan.

Sezonin e kaluar gara e Çmimit të Madh të Amerikës në Austin ishte një ndër garat më spektakolare dhe aventurën teksane vitin e shkuar e fitoi spanjolli Alex Rins me Suzuki, që mposhti për më pak se gjysmë sekonde pilotin legjendar italian Valentino Rossi me Yamaha. Çmimi i Madh i Amerikës ishte i përfshirë në kalendarin fillestar të Moto GP, e ashtu si në sezonin e kaluar edhe këtë vit gara në cirkuitin teksan, që është i gjatë 5.5 kilometra ishte programuar për t’u zhvilluar si ndalesa e tretë, në radhën e garave të aprovuara.

Edicioni i sivjetshëm do të startojë pas 10 ditësh, me Çmimin e Madh që do të zhvillohet në Spanjë, në pistën andaluziane në Jerez de la Frontera, që mban emrin e pilotit të famshëm vendas Angel Nieto, megjithatë është e kuptueshme që do të jetë një kampionat i shkurtër dhe tepër i pazakontë, për arsye të influencës së Virusit COVID-19. Në këtë mënyrë kampionati botëror i motoçiklizmit humbet një tjetër pjesë të çmuar dhe Çmimi i Madh i Amerikës është i nënti që fshihet nga kalendari i sivjetshëm nga drejtuesit e DORNA-s.