Pamje sikurse te filmi “Interstellar” – Brazili ‘pushtohet’ nga stuhitë e rërës

Shpërndaje

Një stuhi rëre që zgjati 20 minuta ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në shtëpitë e qytetit Catanduva, Sao Paulo të Brazilit.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, stuhitë e rërës gjithashtu mbuluan edhe qytete të tjera në Sao Paolo duke bërë që qielli të kthehet në nuanca të ndryshme portokalli dhe ngjyrë kafe. Skajet në të gjithë shtetin ndryshuan ngjyrë pasi erërat e forta u kombinuan me një thatësirë që ka goditur vendin.

Jo të gjitha thatësirat ndodhin për shkak të ndryshimit të klimës, por nxehtësia e tepërt në atmosferë po nxjerr më shumë lagështi nga toka, dhe po i bën thatësirat edhe më keq.

Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.2 gradë Celsius që kur filloi epoka industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në të gjithë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve.