Sateliti turk Turksat 5B lançohet në hapësirë

Shpërndaje

Kompania amerikane hapësinore SpaceX lançoi ​​sot në mëngjes në orën 4:59 me kohën e Evropës Qendrore satelitin e ri turk të telekomunikacionit Turksat 5B, raporton Anadolu Agency (AA).

Turksat 5B u lançua nga Qendra Hapësinore Cape Canaveral në shtetin amerikan të Floridës, do të arrijë 42 gradë në orbitën lindore për 164 ditë dhe më pas do të fillojë një proces testimi 45-ditor.

Sateliti i prodhuar nga Airbus dhe i transferuar nga Franca në Shtetet e Bashkuara (SHBA) më 29 nëntor, është sateliti më i fuqishëm turk dhe do të rrisë kapacitetin e Ka-Band me më shumë se 15 herë.

Ai do të ketë aftësinë për të transferuar të dhëna në një total prej më shumë se 55 gigabitësh.

Turksat 5B është prodhuar me kontributin e industrisë vendase të Turqisë.

Jetëgjatësia e tij pritet të jetë më shumë se 35 vjet. Sateliti ka një gjeneratë të re të sistemit të shtytjes elektrike.

Përveç Turqisë, Turksat 5B do të mbulojë gjithë Lindjen e Mesme, Gjirin Persik, Detin e Kuq, Mesdheun, Afrikën Veriore dhe Lindore, Nigerinë, Afrikën e Jugut dhe vendet fqinje.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan mbajti një video bisedë të enjten me Elon Musk, themeluesin e SpaceX, ku diskutuan gjithashtu lançimin e satelitit.

Një tjetër satelit turk, Turksat 5A, u lançua gjithashtu nga SpaceX në janar.

Me Turksat 5B, Turqia aktualisht ka tetë satelitë aktivë.