E rrallë/ Zbulohet fosili më i madh i “dragoit të detit”

Shpërndaje

Një “dragua deti” gjigand e prehistorik është zbuluar së fundmi në Angli. Sipas mediave të huaja, skeleti është rreth dhjetë metra i gjatë, ndërsa kafka peshon një ton.

Ndër të tjera, në artikullin e publikuar nga mediat e huaja thuhet se bëhet fjalë për një fosil rreth 180 mln vjeç.

Sipas ekspertëve, “dragoi i detit” është fosili më i madh dhe më i plotë i këtij lloji i gjetur ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar.